Ką verta žinoti apie alyvos filtrus?

2023 7 liepospateikė mingo0

Variklių alyvos filtro darbo sąlygos pablogėjo dėl ilgesnių laikotarpių tarp alyvos keitimo ir vis dažnesnio sintetinių alyvų vartojimo. Neaiškūs alyvos filtravimo tikslumo reikalavimai, kurių nenurodo variklių gamintojai, kelia susirūpinimą.
Variklių alyvoje esančios teršalų dalelės gali būti nuo 8 iki 60 mikrometrų dydžio, bet ypatingai pavojingos laikomos mažiausios, kurios yra mažesnės nei 1 mikrometras. Jos sukelia tokią efektyvią cilindrų paviršiaus poliraciją, kad alyvos dalelės nebegali prilimpti prie jo ir dingsta alyvos plėvelė. Viso srauto filtras negebės sulaikyti šių mažų dalelių, todėl komercinėse transporto priemonėse naudojami du tipų alyvos filtrai – viso srauto ir apėjimo.
Viso srauto filtrai, kurie sudaro filtravimo įdėklą, gali būti pakeisti kaip vienetas, esantis metaliniame ar plastikiniame korpuse, pritvirtintame prie cilindrų bloko. Yra filtrų, kurie turi keičiamą įdėklą ir korpusą, pritvirtintą prie cilindrų bloko, kuris lieka vietoje, o tik filtro įdėklas keičiamas atidarius dangtelį. Apėjimo filtras, dažniausiai įrengtas aukščiausio alyvos slėgio vietoje, sulaiko maždaug 5-10% viso alyvos tūrio ir menkiausius nešvarumus, kurių skersmuo yra mažesnis nei 1 mikrometras. Alyva iš apėjimo filtro patenka į karterį. Apėjimo filtrai gali būti dviejų tipų – su filtravimo įdėklu arba centrifuginiais separatoriais, kuriuose veikiant alyvos slėgiui rotorius sukasi apie 10 tūkst. aps./min., o dėl išcentrinės jėgos nešvarumai nusėda ant filtro sienelių. Per intervalus tarp alyvos keitimo, apėjimo filtras gali sulaikyti iki 500g teršalų.

Mechaninis teršalų sulaikymas yra grindžiamas nešvarumų, esančių alyvoje, prisilipimu prie filtravimo terpės pluošto. Jeigu smulkios teršalų dalelės, judėdamos alyvoje, nepasiekia pluošto, jos nesulaikomos. Filtravimo terpės medžiaga gali būti specialaus daugiasluoksnio popieriaus (sintetiniais pluoštais sutvirtinto) arba kompozitinės kilmės. Kompozicinės terpės sudaro keli celiuliozės pluošto ir visiškai sintetinės medžiagos sluoksniai. Skirtingų sluoksnių pasirinkimas yra esminis filtravimo efektyvumui – sulaikymo gebėjimui skirtingo skersmens dalelių atžvilgiu ir nešvarumų kaupimui. Standartinė filtravimo terpė, pavyzdžiui, gali sulaikyti 9 mikrometrų daleles, o kompozicinė – 4 mikrometrų. Tyrimai parodė, kad sintetinės variklių alyvos gali veikti kai kurias filtravimo terpes agresyviau nei mineralinės alyvos, todėl filtrų gamintojai vis dažniau naudoja sintetines medžiagas filtravimo terpėms.
Dėl to, kad alyvos filtro keitimo intervalai nuolat tampa ilgesni, filtravimo terpė turi būti gebėjusi sugauti kuo daugiau teršalų ir tuo pat metu išlaikyti efektyvų filtravimą. Šiuolaikinių filtrų filtravimo terpė yra poruotos struktūros (vadinamieji giluminiai filtrai), kurie pasižymi lėtu slėgio skirtumo (tarp filtro priekinės ir galinės dalies) padidėjimu, net ir tada, kai terpė užsikimša. Logiškai, kuo daugiau filtravimo terpės galime patalpinti į korpusą, tuo geriau. Čia reikšmingas yra filtravimo terpės klostės kiekis ir forma. Klostės neturi suklebti tarpusavyje, nepaisant didelio alyvos slėgio. Kaip būna sulankstoma ir sutvirtinama filtravimo terpė, yra filtrų gamintojo paslaptis. Kai filtravimo terpės poros pilnai užsikimša teršalais, srauto pasipriešinimas sparčiai padidėja ir reikia keisti filtrą. Jei laiku to nepadarysime, atsidarys perpildymo vožtuvas ir alyva nebebus filtruojama.

 

VISO SRAUTO ALYVOS FILTRO KONSTRUKCIJOS SCHEMA

  1. Dangtelis su sriegiu
  2. Tarpiklis
  3. Korpusas
  4. Sutvirtinimo strypas
  5. Filtravimo terpė
  6. Perpildymo vožtuvas (atsidaro užsipildžius filtravimo terpei)
  7. Atbulinis vožtuvas švarioje pusėje (apsaugo nuo „sauso užvedimo“ reiškinio)
  8. Atbulinis vožtuvas filtro įvestyje
https://filterol.eu/wp-content/uploads/2023/07/tepalo-filtras.png

 

 

FILTRAVIMO MODULIS

  1. Išcentrinis apėjimo alyvos filtras
  2. Kuro filtras
  3. Viso srauto alyvos filtras
  4. Elektrinis vožtuvas
  5. Slėgio ir temperatūros jutikliai
  6. Temperatūros jutiklis
  7. Vairuotojo kabinos šildymo sistemos jungtis
  8. Alyvos aušintuvas

 

https://filterol.eu/wp-content/uploads/2023/07/filtras-2.png

Palikti atsakymą

Jūsų el. pašto adresas nebus skelbiamas. Privalomi laukai pažymėti *