Salono filtro vaidmuo
Reikšmingumas salono filtro automobiliuose
Nėra abejonių, kad oro, kuris patenka į variklį, filtravimas yra esminis reguliariai palaikant optimalesnę variklio veiklą. Tačiau oro filtras nėra vienintelis filtravimo elementas automobilyje. Kitas, ne mažiau svarbus, yra salono filtras, skirtas išorinio oro valymui prieš patenkant į automobilio vidų. Jo pasirinkimas turėtų būti grindžiamas aukštos kokybės kriterijais, tokiais kaip tie, kuriuos atitinka „GAMBERA“ filtrai.Salono filtro pagrindinė funkcija yra kelių teršalų, tokių kaip dulkės, smėlis, lapai ir žolė, filtravimas. Anksčiau automobiliai nebuvo aprūpinti salono filtru, todėl lapų buvimas ventiliacinėse grotelėse ir kitų teršalų patekimas į automobilio vidų buvo dažna problema, su kuria susiduria vairuotojai ir keleiviai.Tačiau dabartinių salono filtrų funkcionalumas yra daug platesnis. Jie ne tik gali atlikti stambiųjų dalelių filtravimą, bet ir sugauti žiedadulkes, smogą, nemalonius kvapus ir išmetamąsias dujas. Tai leidžia vairuotojui ir keleiviams kvėpuoti valomu ir švariu oru. Tai yra labai svarbu, nes be salono filtro automobiliuose viduje kaupiasi kenksmingos medžiagos, todėl oras viduje būna prastesnės kokybės nei oras lauke.
Salono filtro nauda sveikatai ir automobiliui
Salono filtrų nauda yra neabejotina, ir svarbiausias privalumas yra jų teigiamas poveikis sveikatai. Aukštos kokybės filtrai, pavyzdžiui, „GAMBERA” prekės ženklo produktai, efektyviai apsaugo nuo iš automobilių išmetamų ir nuo kelio paviršiaus pakeliamų (antrinio pakėlimo efektas) teršalų patekimo į automobilio saloną. Tai padeda sumažinti kvėpavimo sistemos ligų atsiradimo tikimybę. Be to, šie filtrai yra labai svarbūs alergiškiems asmenims, nes net jų pagrindinis sluoksnis gali sugauti alergenų, tokių kaip žiedadulkės.Tačiau salono oro filtravimas neapsiriboja tik sveikatos apsauga. Jis taip pat saugo ventiliacines sistemas nuo užteršimo, kuris gali sukelti pelėsių, grybelių, bakterijų ir kitų kenksmingų mikroorganizmų augimą. Tai yra ypač aktuali problema oro kondicionavimo sistemomis aprūpintuose automobiliuose, kur garintuvai gali tapti idealia vieta kenksmingiems mikroorganizmams vystytis. Jei salono filtras užtikrina, kad į vidų patenka švarus oras, patogenų plitimo rizika smarkiai sumažėja. Be to, salono filtras padeda išlaikyti švarą garintuve.
Salono filtro konstrukcija ir medžiagos
Ekonominės klasės salono filtrai dažniausiai yra pagaminti iš storio plisuoto popieriaus. Jie suteikia būtinąją apsaugą nuo dulkės ir žiedadulkių, tačiau turi rimtą trūkumą – nėra atsparūs drėgmei. Dėl šios priežasties vertėtų rinktis salono filtrus, kurių filtravimo sluoksnis yra pagamintas iš storio, higroskopinio mikropluošto. Ši medžiaga dažnai būna papildomai apdorota antiseptinėmis medžiagomis, skirtomis apsaugoti nuo pelėsių ir bakterijų augimo ant filtro.Salono filtro konstrukcija yra gana paprasta. Jis paprastai susideda iš kietesnio rėmo ir plisuotos filtruojančios medžiagos. Nors daugumai filtrų būdinga kvadrato forma, rinkoje galima rasti ir ilgesnius arba neįprastos formos filtrus (pavyzdžiui, su nupjauta kraštine). Filtras yra sudarytas iš kelių sluoksnių. Pirmasis sluoksnis sugauna stambesnius teršalus, o antrojo, tankaus pluošto sluoksnio, užduotis – sugauti suodžius, bakterijas ir grybelių sporas. Trečiasis sluoksnis suteikia filtrui stabilumą ir apsaugo nuo neplanuoto plyšimo. Be to, kai kurie salono filtrai, įskaitant „GAMBERA” prekės ženklą, turi papildomą aktyvuotos anglies sluoksnį. Šis sluoksnis yra efektyvus kenksmingų dujų, esančių orui patekant į saloną (tokių kaip ozonas, anglies oksidas, angliavandeniliai, sieros junginiai ar azoto oksidai), smogo dalelių ir nepageidaujamų kvapų sugavimui.
Kaip pasirinkti salono filtrą: paprastas ar su aktyvuota anglimi?
Tamsi filtro atspalvis ne visada yra susidėvėjimo požymis. Dažniausiai tokią spalvą turi salono filtrai, kuriuose yra aktyvuotos anglies sluoksnis. Šis anglies sluoksnis yra ypač naudingas alergiškoms asmenims ir tiems, kas kelionėmis automobiliu dalyvauja su mažais vaikais, bet jis teigiamai veikia visų automobilio keleivių sveikatą. Nepaisant naudos, salono filtrai su aktyvuota anglimi yra brangesni, gali kainuoti du kartus daugiau nei standartiniai filtrai.Bet kada verta investuoti į brangesnį filtrą? Pirmiausia, jei reguliariai susiduriate su eismo spūstįmis, daugiausiai važinėjate miestų teritorijoje ar gyvenate regione, kuriame yra didelis smogo užterštumas. Filtrą su aktyvuota anglimi taip pat rekomenduotina rinktis, jei gyvenate vietovėje, kurioje dažnai pasitaiko nemalonūs kvapai, pavyzdžiui, iš aplinkinių laukų ar artimiausio pramoninio objekto. Kita vertus, jei dažniausiai važinėjate greitkeliais ir mažiau užimtais keliais, tada standartinis salono filtras gali būti pakankamai efektyvus.
Požymiai, rodantys, kad salono filtras yra susidėvėjęs
Vienas iš akivaizdžiausių susidėvėjusio salono filtro ženklų yra nemalonus kvapas išsklindantis iš ventiliacijos angų. Ši problema dažniausiai kyla rudenį ar pavasarį, kai oro drėgmė padidėja. Būdingas pelėsių ir drėgmės kvapas gali rodyti, kad reikia išvalyti ir pašalinti grybelius nuo oro kondicionavimo sistemos garintuvo.Kitas ženklas, rodantis, kad salono filtras yra susidėvėjęs, yra stiklų nuolatinis rūkojimas. Stiklų rūkojimas gali atsirasti dėl įvairių priežasčių, tokių kaip per didelė drėgmė automobilio salone, bet dažnai tai yra susiję su susidėvėjusiu salono filtru. Šiuo atveju, net ventiliacijos angų nukreipimas į stiklus, drėkinimo priemonių naudojimas ar salono vėdinimas nepadeda. Dėl to kai kurie vairuotojai renkasi pakeisti salono filtrus prieš rudens-žiemos sezoną, kad išvengtų problemų su stiklų rūkojimu.
Kaip dažnai reikia keisti salono filtrą?
Kiekvieno salono filtro tarnavimo trukmė labai priklauso nuo to, kokiais keliais važiuojate su savo automobiliu, tačiau galima teigti, kad aukštos kokybės salono filtras išlaiko savo charakteristikas apie vienus metus arba maždaug per 15 tūkstančių kilometrų ridą.Dėl žiemos metu susidarančių sunkių eismo sąlygų ir pelėsių atsiradimo rizikos, salono filtrą dažniausiai keičiama pavasarį. Tai verta atlikti tuo pačiu metu, kai vykdomas oro kondicionavimo sistemos grybelių valymas ir aptarnavimas. Taip automobilis bus idealiai paruoštas vasarai ir karščiui.Taip pat svarbu nepamiršti reguliariai įjungti oro kondicionavimo sistemą žiemos metu. Ji ne tik šaldys, bet ir pašalins drėgmę iš oro, todėl padės kovoti su stiklų rūkojimu. Įjungus kondicionavimo sistemą, kondicionieriaus komponentai bus sutepti alyva, esančia šaldančioje medžiagoje. Kompresorius, ilgą laiką nebūdamas naudojamas, gali užsikimšti, kai vėl bus įjungtas.